Таблица с размери

Опишете ни размерите на бижуто, което си представяте в сантиметри или милиметри. Това ще ни помогне да изчислим приблизителния грамаж злато, който ще бъде необходим за изработката.

size

В таблицата сме презентирали вътрешния диаметър на всеки размер пръстен и съответната европейска номерация (номерът на размера отговаря на вътрешната обиколка на ринга). За нас единственият точен метод за вземане на верен размер е използването на бижутерски мерки.  Всички други методи, които сме изпробвали дават от минимални до значителни отклонения.

Ако имате пръстен, който ви пасва, измерете с шублер неговия вътрешен диаметър.

*За вече поетите ни поръчки, може да предоставим и изпратим бижутерски мерки, с които да вземете точна мярка.

Ако имате въпроси, не се колебайте да се свържете с нас за съдействие.

Rings
Диаметър (мм) EU
14.3 45
14.7 46
15.0 47
15.3 48
15.6 49
16.0 50
16.3 51
16.6 52
17 53
17.2 54
17.5 55
17.8 56
18.1 57
18.4 58
18.8 59
19.1 60
19.4 61
19.7 62
20 63
20.4 64
20.7 65
21 66
21.3 67
21.7 68
22 69

Изборът на дължина на гривна е важен, тъй като повечето гривни се скъсяват и удължават трудно. По-долу сме описали препоръчителните стъпки, с които да предвидите подходящата дължина за Вашата китка.

Как да измерите правилно
  1. Използвайте метър, ако не разполагате с такъв, може да използвате конец или панделка.
  2. Увийте метъра около китката си, където ще носите гривната.
  3. Отбележете дължината на метъра или маркирайте конеца, връвта или панделката с която мерите.
  4. Към тази дължина добавете 2.5 см за комфортно движеща се гривна. Не съветваме да се добавя по-малко от 2 см.

Ако разполагате с гривна, която ви пасва перфектно, измерете дължината ѝ, като предвидите закопчаването.

* Имайте предвид, че е възможно да има малка разлика между лява и дясна китка.

 

Brace

Изборът на дължина на колие може да зависи от характеристиките на Вашето тяло и особеностите на бижуто. Ориентировъчно сме изобразили графично, стандартните дължини на синджири с цел да ви помогнем да се ориентирате.

Как се определя качеството на диаманта?

Диамантът – най-добрият приятел на жената. Изграден изцяло от въглеродни атоми свързани със здрави ковалентни връзки, който му придават най-високата твърдост от 10 по скалата на Моос.

Въпреки твърдостта си, малко хора знаят, че скъпоценният камък диамант е много крехък. Това се дължи на съвършената  цепителност – свойството на минералите да се отцепват в определени кристалографски посоки. Именно това свойство, спомага много при фасетиране на камъните.

Качеството на един диамант се определя посредством 4 фактора, така наречените 4C (от англ. Color, Cut, Clarity, Carat), които ще разгледаме един по един по-долу.

Цвят (Color)

95% от диамантите спадат в група Кейп (Cape) – от безцветни до жълти. Останалите 5 процента са цветни диаманти, които са повод на изцяло друга дискусия.

Цветът се определя от специалисти посредством сравнение с образцови камъни(Master stones), при определена светлина от 6500 келвина, която не променя нюансите.  Той се измерва от изключително бял (HRD)/безцветен(GIA) до оцветен в цвят/светло жълт, като всяка стъпка на скалата се означава с буква започваща от „D” до „Z”. Колкото по-близо до „D“-  изключително бял (безцветен), се окачествява камъкът, толкова по-висока е и стойността му (изключвам така наречените „fancy yellow“ жълти диаманти).

Яснота, Прозрачност (Clarity)

Яснотата се отнася до чистотата на диаманта. Всички природни диаманти имат включения или показват следи от растежа, които могат да бъдат незначителни вътрешни характеристики в скъпоценните диаманти. Скалата за яснота отразява размера, броя и местоположението на тези характеристики. Изследва се с 10-кратна лупа. Най-добрата и най-рядка яснота на един диамант се нарича чист с лупа (Loop clean) или вътрешно безупречен (Internally Flawless). Това означава, че при изследване на диаманта с лупа не могат да се открият никакви включвания. От там скалата надолу варира до „I“ или „P“ или големи включения видими с просто око и засягащи блясъка на камъка. Разбира се колкото по-безупречен е диаманта, толкова по-висока е неговата стойност.

  • LC (Loupe-clean) – Камъкът няма видими включения с 10кратнна лупа.
  • VVS1 (Very, Very Slightly Included 1) – Много, много малки включения видими изключително трудно с 10кратна лупа.
  • VVS2 (Very, Very Slightly Included 2) – Много, много малки включения видими много трудно с 10кратна лупа.
  • VS1 (Very Slightly Included 1) – Много малки включения трудно видими с 10кратна лупа.
  • VS2 (Very Slightly Included 2) – Много малки включения видими с 10 кратна лупа.
  • SI1 (Slightly Included 1) – Малки вклчения видими с 10 кратна лупа.
  • SI2 (Slightly Included 2) – Малки включения видими с 10кратна лупа и понякога с просто око.
  • P1/I1 (Piqué (or Included) 1) – Включения видими с просто око и влияещи на бясъка на камъка.
  • P2/I2 (Piqué (or Included) 2) –  Включения видими с просто око и влияещи на бясъка на камъка.
  • P3/I3 (Piqué (or Included) 3) – Включения видими с просто око и влияещи на бясъка на камъка.

Шлифовка (Cut)

Освен формата в която е шлифован, този фактор вкючва в себе си три по-важни други критерия, по които накрая се оценява камъкът: Пропорция, Симетрия и Полиране. Скалата се измерва в 4 параметъра(Според HRD): отличен, много добрър, добър и сносен. В други лаборатории като GIA има и пета категория – лоша шлифовка(poor).

 Шлифовката е от съществено значение за красота на камъка. Тя определя степентта на блясък (Brilliance) и „огън“ (Fire). Ако диамантът не е добре шлифован, той няма да взаимодейства със светлината, както би трябвало, в резултат ще блести много по-малко от друг с по-добра шлифовка. Идеалната шлифовка има балансирано светли и тъмни учатъци и разгръща максимума на което е способен диаманта. Колкото по-отлична е окачествена шлифовката на камъка, толкова по-висока е стойността му.

Карат (Carat)

Това е факторът, който определя цената на диаманта в най-драстични мащаби. Той измерва тежестта на камъка. 1 карат диамант тежи точно 0,20 гр. Един 0,80-каратов диамант струва повече от два 0.40-каратови такива от същото качество. В природата по-големи диаманти с ювелирно качество се срещат много по-рядко, това е и причината за разликите в стойността.

Заключение

Когато избирате диаманти, имайте предвид, че цената се определя като комбинация от всички тези фактори. Доверете се на нашия експерт – оценител на диаманти за помощ в избора на най-оптимален вариант – цена/качество. Свържете се с нас, за да получите най-добрата персонализирана оферта според бюджета Ви!

Ефир предлага както бижута от собствени колекции така и изработване на златни бижута с диаманти и други скъпоценни камъни по дизайн на клиента. Работим само с естествени камъни и благородни метали. За намирането на перфектно пасващия диамант ще се погрижи нашият Експерт – Гемолог.

В нашия блог сме подготвили специална статия за това как да изберем перфектния годежен пръстен.

Можете да се запознаете също така с процеса по поръчка на годежен пръстен с диамант или друг скъпоценен камък в нашата страница подготвена специално за това. В нея можете да разгледате и част от нашите творби, които сме изработвали за клиентите ни. Готови сме да приемем всякакви предизвикателства – от класически модели с акцент върху централния камък до нестандартни такива.

Количка