Синтетичен рубин и как да го разпознаем
Посредством правилното прилагане на няколко от горе изброените тестове и методи би трябвало лесно да можете да различите скъпоценния камък рубин от най-често срещаните негови имитации като например стъкло, гранат, шпинел и т.н. От друга страна обаче е много по-трудно да се различи естествен рубин от синтетично създаден такъв в лабораторни условия, тъй като практически и двата камъка са рубини.
В тези случай е най-добре да се обърнете към сертифицирана лаборатория, която разполага с професионално оборудване или на гемолог, на когото имате доверие.
Въпреки това съществуват някои методи, които могат да ви дадат насока дали рубинът е естествен или синтетичен. Някои от тях ще разгледаме в тази секция.
Шлифовка и фасетиране
Обикновено големите естествени рубини над 1-2 карата се шлифоват като овали и миксирани къшън форми. Големи естествени рубини шлифовани като степенчата смарагдова шлифовка или брилянт могат да се намерят, но доста по-трудно. От друга страна синтетичният рубин често се шлифова в тези форми.
Друг стил на шлифовка срещан при синтетичните рубини е така нареченият scissor-cut. Той се използва за камъни с правоъгълна форма. Фасетите на този тип шлифовка образуват „Х“ от всичките четири страни на короната. Ако забележите такъв вид шлифовка при рубин трябва да сте изключително внимателни – обикновено това не е естествен камък.
Curved Line or Band Тест
Най-лесно различими с този вид тест са синтетичните рубини и сменящите своя цвят сапфири.
Наличието на извити линии (представетe си линиите върху грамофонна плоча), които се простират през фасетите на камъка са доказателство, че рубинът е синтетичен. Тези линии обикновено могат да бъдат забелязани под 10 кратно увеличение (гемоложка лупа) директно през лицевата част на камъка . Въпреки това, за да ги забележите може да се наложи да изследвате камъка от няколко различни страни като оставите светлината да осветява различните фасети. Качествена лампа или дневна светлина влизаща през прозореца са приемливи източници на осветление за този тест. Опитайте се да насочите светлината през страничната част на камъка. След това завъртете камъка така, че светлината да влиза през павилиона (задната част).
Тези линии са налични в повечето синтетични рубини. Не бива да бъдат бъркани обаче със следите от полиране, които не преминават през отделните фасети.
Двуцветен тест (Dichroic)
Тестът, който беше описан в предишната секция за различаване на рубините от техните имитации може да послужи и като предупредителен сигнал при различаването на естествен рубин от синтетичния такъв.
Ако и двата цвята са видими гледайки директно през лицевата част (table) на камъка има вероятност това да е синтетичен рубин. Естественият рубин, който е равномерно оцветен обикновено не се шлифова по начин, който би показал двата цвята гледайки с дихроскоп директно през лицевата му част.
Балончета с газ
Синтетичните камъни често имат много малки балончета, които могат да бъдат кръгли или под формата на пашкул или попова лъжичка. В новите синтетики тези балончета трудно могат да бъдат открити от обикновен човек. Също така има опасност да бъдат объркани с прашинки или миниатюрни включения.
Подвеждащи практики
Създадени са много техники, които да подмамят купувачите да мислят, че камъкът е по-качествен, отколкото всъщност е. По-долу са изброени най-често срещаните такива, които обикновено се извършват с намерение за измама на купувача.
Фолиране на задната част
Фолиране на задната част се прави, за да се придаде допълнителен цвят и блясък на камъка. С развитието на шлифовките и умението да се придава повече блясък фолирането става все по-малко популярно. В днешно време то може да се срещне при бледи на цвят рубинени кабушони. Въпреки това най-често се прилага при стъклените имитации. Трябва обаче да сте изключително внимателни ако си купувате антикварти бижута с рубин, защото фолирането някога е било често срещано.
Бъдете внимателни, когато задната част на камъка е изцяло скрита и не се вижда в бижуто. В такива случаи е възможно фолирането да е било нарочно скрито, особено ако камъкът е необичайно ярък на цвят.
Изкуствени покрития
Лак, пластмаса, боя или лак за нокти са сред веществата, използвани за покриване на рубини. Обикновено това се прави, за да се подобри цветът на рубина и заблуди купувача, че камъкът е по-ценен, отколкото всъщност е. Понякога се покрива само задната част на камъка, за да се насити цвета. Ако камъкът е монтиран в бижуто без да се вижда задната му част покритието трудно се забелязва.
Изследването на камъка под лупа обикновено е най-добрият начин да се открият такива покрития.
Композитни камъни
Композитните камъни се произвеждат като два или повече различни камъка или стъклени парчета се слепват заедно. Когато камъкът се състои от две части то той се нарича дублет, а когато частите са три то той се нарича триплет. Ако слепването на двете части е направено посредством оцветено циментиращо вещество то камъкът се смята за триплет, защото самото вещество е трети компонент.
Ключът към идентифицирането на композитен камък е намирането на мястото, където частите са слепени една към друга. При камъните, които са монтирани в бижу това е доста по-трудно за установяване.
Камъните, които не са монтирани на бижу могат да бъдат потопени във вода. Водата може да придаде различни оттенъци на различните части или на слепващия слой.
Камъните, които вече са монтирани на бижу могат да бъдат изследвани под лупа.
Обобщение
В тази статия разгледахме тестовете, които всеки от вас може да направи, за да различи имитациите и синтетичните рубини.
Надяваме се тази, че тази статия ще ви помогне да направите информирана покупка на бижу с рубин или просто да обогатите познанията си в тази сфера.
Ефир предлага както бижута от собствени колекции така и изработване на златни бижута с рубини и/или други скъпоценни камъни по дизайн на клиента. Работим само с естествени камъни и благородни метали.
Независимо на какво се спрете нашият Експерт – Гемолог ще помогне с избора Ви на камък и изработката на мечтаното златно бижу според бюджета Ви.
Не забравяйте да прочетете и първата част на статията посветена на рубините: „Рубин: Какво трябва да знаем при избора на бижу с рубин“