Перли Бива
Това са сладководни перли култивирани в най-голямото японско езеро Бива. Езерото е едно от първите места, където е започнало масовото култивиране на сладководни перли и се слави с изключително високото качество на продукцията. За първи път сладководни перли са култивирани там през 1925 год. Въпреки това количеството на перлите от там намалява драстично към края на 80-те години на миналия век поради замърсяване на водите и намаляващото ниво на езерото. В днешно време перлите, които се продават като сладководни Бива перли произхождат най-често от Китай.
Японски Кацуми перли
Сладководни перли името на които произлиза от японското езеро Кацуми-га-Ура. Култивират се в хибридни миди Hyriopsis schlegelii x Hyriopsis cumingii. Размерът им обикновено е 11-16 мм, а цветът може да варира от наситено лилав, розов, бял до златен. Цветът на най-ценните образци от тази разновидност прелива в дъгови оттенъци и имат почти огледален блясък. Появяват се на пазара в средата на 90-те години на миналия век в лимитирани количества. Много от перлите, които се предлагат в момента на пазара като Кацуми всъщност са китайски сладководни перли като цената им е около 1/3 от истинските японски Кацуми.
Освен тези се срещат и други разновидности култивирани перли, които се използват в бижутерията като например:
Сини перли
Това са перли с тъмна окраска, които се култивират в стридите от разновидност Акоя и сребристо-устните стриди. За разлика от черните и таитянски перли, цветът на сините перли се дължи на външен замърсител в самата стрида.
Перли Микимото
Микимото е търговска марка на перлите култивирани и продавани от фирмата Микимото. Основателят на фирмата Кокичи Микимото (1858 – 1954), който е и един от основоположниците на култивирането на перли се е прославил с прякора си „Перленият крал”. През живота си Микимото отделя изключително много усилия обикаляйки света и обучавайки търговците на бижута и клиентите. Благодарение на него култивираните перли не се смятат за имитации и се превръщат в желана и ценена стока в бижутерията. В днешно време много от перлите, които се продават като Микимото перли всъщност не са оригинални. Само тези, които имат 18-каратова златна закопчалка с логото на Микимото и имат сертификат за автентичност издаден от Микимото са оригинални такива.
Абалонски перли
Не всички перли могат да бъдат открити само в соленоводни стриди или сладководни миди. Например Абалонските перли се намират в големи охлюви от рода Haliotis. Могат да бъдат намерени по крайбрежието на Калифорния, Орегон, Аляска, Мексико, Япония, Корея, Южна Африка, Австралия и Нова Зеландия. Тази разновидност перли обикновено има уникална барокова форма като цветът може да варира между комбинации и нюанси на зелено, синьо, розово, лилаво, сребърно и в по-редки случаи – кремаво бяло.
Абалонските перли са много редки като цената им може да варира от $100 до $2000 или повече на карат. Размерът им също варира – от такива със размер на зрънце до 718.50 карата – най-голямата абалонска перла в света. Култивирането на цели абалонски перли е много проблематично, защото кръвта на абалонския охлюв не се съсирва. Поради тази причина, когато ядро на целя перла бива хирургично имплантирано в тялото на охлюва той кърви до смърт. От друга страна, не се изисква хирургично разрязване за култивирането на блистерни перли – ядрото (обикновено полусферично пластмасово топче) просто се циментира от вътрешната страна на абалоновата черупка, което охлювът по-късно покрива с перла.
Конк (Розови перли)
Перлите Конк могат да бъдат намерени в големите морски охлюви Strombus gigas в Карибския басейн. Въпреки, че са наричани още розови перли техният цвят може да варира и в оттенъци на оранжево, кафяво, бяло, жълто или лилаво. Най-скъпите Конк перли са с наситен розов или прасковен цвят и имат отличаваща се огненоподобна окраска. Поради тяхната изключителна рядкост дори малките образци с неправилна форма могат да се търгуват за над $500 на карат. Цената на Конк перла с добри характеристики може лесно да надхвърли $2000 на карат. През 2009 год. GIA обявява, че най-накрая има успешни опити на култивиране на Конк перли като иновативният метод води до 100% шанс за оцеляване на охлювите, в които перлите са били култувирани.
Основни ценообразуващи фактори при перлите
Цената на култивирана перла или бижу с перли е сбор от фактори като например размер, форма, блясък, цвят, качество на повърхността на перлата, качество на седефената обвивка, дали са били подложени на третиране, разновидност и ако самото бижу е с повече от една перла – тяхната сходност и дали могат да бъдат успешно комбинирани. Тъй като има различни видове естествени и култивирани перли някои от факторите варират според разновидността на перлата.
Размер
При еднакви всички други фактори, колкото по-голям е размерът на перлата от даден вид толкова по-висока ще е нейната цена. Размерът обикновено се измерва в милиметри. За перлите с кръгла форма това е техният диаметър. В случаите, когато перлата е с неправилна форма се измерва дължината и широчината, където те са най-големи, а в някои случаи и дълбочината и.
Форма
Формата е важен ценообразуващ фактор. Обикновено се смята, че кръглата симетрична форма е най-ценна за една перла. Това разбиране е възможно исторически да произлиза от факта, че перлите са били смятани за символ на луната. Кръглите перли с правилни форми също така са и най-трудни за култивиране. Въпреки това едни от най-скъпите перли в историята, които ще бъдат разгледани в отделна статия, имат неправилна форма.
Според това каква разновидност е перлата формите могат да се разделят на кръгли, почти кръгли, полу барокови, барокови, овални, крушовидни и други.
Блясък
От ценообразуващите фактори това е един от най-важните. Блясъкът допринася за красотата и уникалността на перлата. Перлите със силен блясък силно и отчетливо отразяват светлината и имат добър контраст между светлите и тъмните части на перлата. Перлите със слаб блясък изглеждат млечни, мъгляви и скучни. Според GIA блясъкът може да се степенува по следната скала:
Отличен – отблясъците са ясни и отчетливи(огледални)
Много добър – отблясъците са ясни и почти отчетливи
Добър – отблясъците са ярки, но не са толкова отчетливи и са мъгляви по краищата
Задоволителен – отраженията са слаби и мъгляви
Слаб – отраженията са неясни и разсеяни
Цвят
Според GIA цветът на перлите се състои от три компонента. Цветът на тялото на перлата е доминиращият цвят. Оттенъкът е един или няколко полупрозиращи цвята, които могат да бъдат различени върху основния цвят на тялото. Третият компонент се нарича ориент – блясък от преливащи се цветове върху или точно под перлената повърхност. Всички перли имат цвят на тялото, но само някои имат оттенъци и/или ориент.
Перлите според тяхната разновидност могат да бъдат в различни цветове и оттенъци. При идентични всички други фактори соленоводните, които имат жълтеникав цвят обикновено струват по-малко от тези, които са бели или светло розови. Златни перли от Южно море от Индонезия и Филипините са изключение и могат да струват колкото или дори повече от бели перли от Южно море в случай, че златният цвят е естествен и наситен.
Черните перли (цветът им всъщност не е черен, а сив) могат да струват колкото белите със същия размер и качество, но при условиe, че имат нюанси и не са чисто сиви на цвят. Нюансите, които се виждат в светлите части на черните перли могат да бъдат зеленикави, розови, сини или виолетови.
Розовите нюанси са желана характеристика при белите перли и се забелязват в тъмните части на перлата. Зеленикавите и жълтеникавите оттенъци обикновено намалят стойността на белите перли при идентични всички други фактори. Понякога перлите могат да имат преливащи се цветове, което се смята за положителна и желана характеристика.
Качество на повърхността
Подобно на естествените скъпоценни камъни, перлите рядко могат да бъдат съвършени. По повърхността могат да бъдат налични неравности, обезцветяване на части от перлата, микроскопични пукнатини и надрасквания както и други. Колкото по-малко са тези несъвършенства толкова по-скъпа е перлата при идентични всички други фактори. Ако несъвършенствата са малко то е възможно те да бъдат скрити при монтажа на перлата върху бижу.
Качество на седефената обвивка
Дебелината на седефената обвивка не се смята за ценови фактор при естествено формираните перли, защото те са изградени основно от нея. От друга страна, това е един от ключовите фактори при култивираните соленоводни перли. Ако перлата не бъде оставена достатъчно дълго в стридата, то тя няма да има време да я покрие с необходимия брой микроскопични слоеве седеф. В резултат на това перлата няма да има желания блясък и здравина. Ако ядрото на перлата е видимо под седефената обвивка то тя се счита за твърде тънка. Обикновено култивираните соленоводни перли от Южно море имат по-дебела седефена обвивка от култивираните соленоводни Акоя. От друга страна, за сладководните култивирани перли това не е толкова значим фактор.